Název KABEX vznikl spojením dvou slov – KABely a EXtra. Možná již samotný název ovlivnil od okamžiku založení společnosti to, že ve svém portfoliu vždy zůstáváme zaměřeni na výrobu speciálních kabelů pro použití ve specifických provozech.

Hlavní odvětví průmyslu, pro které vyrábíme naše kabely

 • Energetický průmysl včetně jaderné energetiky
 • Rafinérie a chemické továrny
 • Tunelové stavby – tunely a metro

 

Kabely vždy vyrábíme na zakázku podle individuálních požadavků zákazníka. Kabex má stále něco navíc – speciální konstrukci, specifické materiály, zvýšenou odolnost proti ohni, chemikáliím nebo radiaci. Kabely z naší produkce mohou mít atypicky krátkou nebo dlouhou délku, speciální barvy žil nebo pláště, mohou mít za sebou speciální zkoušky a s tím související průvodní dokumentaci podle přání klienta.

Nejsme sériová výroba, nejsme velký holding. Musíme proto využívat výhod, které má Kabex coby středně velký podnik. Jsme flexibilní a cenově konkurenceschopní. Jsme maximálně připraveni naslouchat požadavkům a potřebám zákazníků.

Zaměřujeme se na zakázkovou výrobu

Máme silný technický úsek, který je rozdělený na technickou, technologickou a vývojářskou část.  V našem oboru musíme provádět vývoj nových kabelů neustále – mění se požadavky legislativy a požární bezpečnostní normy. Snažíme se sledovat moderní trendy, implementovat nejnovější technologie a moderní materiály a na základě toho vyvíjíme nové výrobky. V naší zakázkové výrobě vstupují techničtí odborníci často do jednání přímo se zákazníkem, abychom dokázali přesně vyhovět jeho požadavkům. V naší výrobě flexibilně používáme široký strojový park. U výrobních linek je pro nás důležitější rychlé přenastavení linky na jiný typ výrobku nebo přechod na jiný materiál, než množství vyrobených metrů za minutu.

Kabelové hermetické průchodky KABEX

 

Úsek kvality v Kabexu plní větší roli než v kabelovnách, které vyrábějí běžné kabely. Kabex si nemůže dovolit pod tlakem ceny konkurentů vyrábět low-cost konstrukce. Naši nároční zákazníci provádějí pečlivé přejímky, protože každá odchylka, zejména v jaderné energetice, by mohla způsobit nemalé škody. Kromě toho jaderná legislativa ovlivňuje chod celé firmy. Na požadavky, které přímo platí jen pro část výrobků, je nastavený celý systém kontroly jakosti. Stejná pečlivost při výrobě tak platí i pro ten nejjednodušší kabel, který opouští naši továrnu.

Kabex píše svoji historii od roku 1994

Svou působnost na trhu ve výrobě kabelů Kabex datuje od roku 1994. V průběhu let se portfolio neustále rozšiřovalo, přidávaly se nové a nové typy kabelů, které postupně doplňovaly další výrobky – kabelové spojky a hermetické kabelové průchodky pro tunely metra a kontejnment jaderných elektráren. Postupem času jsme  proto kvůli zvyšující se poptávce, zejména po kabelovém příslušenství a průchodkách, rozdělili výrobu na dvě  divize – závod Kabely a závod Armatury. Obě se nachází na jednom místě – v našem výrobním areálu v Holýšově.

Jaderná energetika má v České republice a na Slovensku dlouholetou historii. Kabex získal v tuzemském jádře své suverénní postavení, dnes je s některými výrobky hlavním dodavatelem českých a slovenských jaderných elektráren. Má řadu zahraničních partnerů v jaderném průmyslu, kterým dodává už desítky let a je kvalifikován i přímo na vendor-listech zahraničních jaderných elektráren. Práce s jadernými elektrárnami má svá specifika – často můžete slyšet, že vztah mezi dodavatelem komponent a jadernou elektrárnou je skoro jako manželský. Jen první fáze, než začnete dodávat své výrobky pro JE, trvá 2-3 roky, protože požadavky na všechny aspekty od kvality výrobků přes dokumentaci až po dodací termíny jsou velice přísné. Naplnit tyto požadavky vyžaduje nejen čas a vstřícnost, ale i dokonalou spolupráci.

Výrobky, které původně vznikly na základě náročných požadavků lokálních odběratelů, se pak bez problému uplatňují na zahraničních trzích – dodáváme například velké objemy produkce renomovaným EPC-kontraktorům v České republice i v zahraničí pro projekty výstaveb nových jednotek na rafineriích, chemických továrnách a především jaderných elektrárnách.

V AVK provádíme kontrolní činnost

Nacházíme se na Plzeňsku – stojíme na ramenou obrovské tradice průmyslu, proto vidíme svou hlavní prioritu v dodržování vysoké kvality výrobků. Dnešní svět s vysokou úrovní globalizace tlačí sériovou výrobu k maximální optimalizaci výrobků mnohdy až za hranici zdravého rozumu. Každý člověk to dobře vidí na příkladech domácích elektrospotřebičů a moderních aut, kdy kvalitu výrobků dnes neřídí technologie, ale ekonomika. Pozorujeme to bohužel i na trhu běžných kabelů a podobně „ošizené“ výrobky často procházejí naší laboratoří. Kontrolní činnost provádíme v rámci působení v asociaci AVK, v jejímž rámci provádíme nákup různých kabelů na trhu a děláme detailní rozbor a kontrolu kvality. Naše vlastní výrobky dodáváme na trh hlavně pro zákazníky, kterým nejde v první řadě o maximální úsporu v okamžiku pořízení, ale o špičkovou kvalitu, bezpečnost a dlouhou životnost kabelů.

Kabex nepatří do žádného velkého holdingu. Velcí hráči jdou k řešení problémů přes velké rozpočty a dlouholeté plány. My, jako menší firma, vždy hledáme smart řešení. Když větší firmy řešily nedostatek pracovní síly významným navýšením platů, nám se dařilo držet tým pohromadě. Lidé cítí, že o ně má vedení zájem – v naší firmě není vzácností, když statutární ředitel pozdraví zaměstnance na dílně, podá mu ruku a zná každého jménem. Přímá komunikace napříč celou firmou tak pomáhá neztrácet vazbu s realitou, což je podle nás jeden ze základů správných rozhodnutí.

Výrobní program společnosti zahrnuje:

 • Slaboproudé kabely
 • Silové kabely do 1kV
 • Vysokonapěťové kabely 3,6 -10 kV
 • Koaxiální kabely
 • Datové kabely
 • Optické kabely
 • Speciální kabely
 • Kabelové příslušenství
 • LOCA program
Jak se Vám tento článek líbil?
(0)
(0)
Odeslat