Převážná většina z nás asi příliš nad kabely, jejich výrobou a přínosem nepřemýšlí. A přitom žijeme ve světě moderních technologií, jehož fungování nám umožňují právě kabely. Ať už třeba nakupujete v obchodním centru, jedete metrem, sedíte na jednání v business centru, všude v těchto místech (a nejen v nich) mají kabely své nezastupitelné místo. Kabely však umí pomáhat i ve chvílích kdy jde o to nejdůležitější, o život.

Modelová situace v obchodním centru

Sedím na plastové židli natočená tak, abych viděla do prostoru dětského koutku. Po oku sleduju Emu, jak vybíhá po malých schůdcích a snaží se předhonit Jáchyma. Podařilo se jí vyhrát. Bez rozmyslu se pouští po červené skluzavce dolů a během vteřiny jí vykukuje blonďatá hlava z bazénku plného žlutých a modrých balónků. Jáchym se snaží nezůstat moc pozadu. Sjíždí dolů a závod začíná nanovo.

Stočím pohled na displej telefonu. Chvíli brouzdám po internetu. Očima skenuju titulky. Nabídne se mi upoutávka na novou výstavu pro děti.

Z růžových představ o klidně stráveném odpoledni v muzeu mě vytrhne ohlušující zvuk alarmu. Nadskočím, jak moc se leknu. Nejdřív mi nedochází, co se děje. Vidim nechápavé výrazy ostatních rodičů. Houkání nepřestává. Ema s Jáchymem se mi ztratili z dohledu. Rozbuší se mi srdce. Dýchám zrychleně. Po pár nekonečně dlouhých vteřinách si konečně všimnu, že Jáchym sedí v malým autíčku za skluzavkou. Vyděšeně na mě kouká, když k němu přibíhám. Než stačím zakřičet Emino jméno, uslyším za sebou „mamíí“. Popadnu je oba k sobě a intuitivně běžím ke dveřím, nad kterýma svítí zelená tabulka exit. Z chodeb se začíná valit hustý dým.

Prosklené dveře se automaticky otevírají. Vidim chodbu plnou lidí. Odněkud ze stropu prší voda na vyplašený dav. Pro jistotu beru Jáchyma do náruče, Ema se mě chytne zezadu kolem krku, říkám si: „musím nás dostat ven“.

Vybíhám do nekontrolovatelného davu. Snažím se najít zeleného panáčka s šipkou. Jednoho zahlídnu. Přebíháme chodbou, až se podle směru šipky dostáváme k evakuačnímu výtahu. Protahuju se dovnitř. Několik dalších lidí se silou nacpe do výtahu, než se jeho dveře uzavřou. Sjíždíme výtahem do přízemí. Tam už se snaží vše koordinovat hasiči, kteří nás směrují ven. Utěšuju Jáchyma, že už je všechno v pořádku. Utěšuju sama sebe. Jsme v pořádku.

Přínos FRNC kabelů

Požární hlásiče, ventilátory pro odvod tepla a kouře, nouzové osvětlení, požární klapky, požární a evakuační výtahy, automatické protipožární dveře a požární čerpadla. Tohle všechno musí fungovat, aby namísto příběhu s dobrým koncem nevznikl příběh tragický. Při požáru tyto kabely přenášejí elektrickou energii a napájí zařízení, která umožňují bezpečný únik z budovy. Pomáhají tak při záchraně lidských životů a usnadňují práci záchranným složkám.

Při hoření kabelů, které mají PVC izolaci či plášť, vzniká nebezpečný hustý černý dým obsahující chlór. Ten reaguje se vzdušnou vlhkostí a vytváří kyselé korozivní prostředí, nebezpečné jak pro člověka, tak pro materiály.

V místech s vysokou koncentrací osob, zvířat a i k ochraně materiálových hodnot se tedy užívají kabely s bezhalogenovou izolací a pláštěm. Taková místa běžně navštěvujeme s našimi rodinami stejně, jako hlavní aktérka našeho příběhu, jedná se o obchodní centra, metro, letiště, hotely, nemocnice, ale i stadiony a výstaviště.

Při jejich hoření vznikají zplodiny, které nejsou toxické ani nebezpečné pro lidi, budovy či techniku. Navíc je zachována optická prostupnost vznikajícího dýmu, což umožňuje dostatečnou orientaci evakuovaných osob i záchranných jednotek.

Autor: Jakub Hladký

Jak se Vám tento článek líbil?
(0)
(0)
Odeslat