Odolnost vůči vodě u kabelů se zvýšenou odolností proti požáru.

Problematika správného výběru kabelů pro specifická prostředí je častým tématem v elektrotechnické praxi, zejména pokud jde o instalace v náročných podmínkách, jako je přítomnost vody. Jednou z nejnáročnějších otázek je volba kabelů pro prostředí klasifikované jako AD8, což znamená „trvalé a hluboké ponoření“. Toto označení představuje situace, kdy je cíleně vyžadováno trvalé umístění kabelu pod vodní hladinou, kde musí trvale odolávat tlaku a vlivu okolní vody, aniž by ztratil funkčnost nebo bezpečnostní parametry.

Charakteristika vlivu AD8

AD8 se odlišuje od jiných prostředí tím, že předpokládá, že zařízení bude trvale a zamýšleně ponořeno pod vodní hladinu. To mohou být například instalace v bazénech, vodních nádržích, studnách, vrtech, podzemních stavbách apod. 

Tento typ prostředí vytváří náročné požadavky na kabelážní systémy, neboť zde musí být zohledněn nejen vliv vody, ale i souběh s jinými možnými působícími vlivy jako jsou například korozivní a znečišťující látky, mechanické vlivy apod. 


Způsoby zkoušení

V současné době neexistuje standardizovaná metodika, která by jednoznačně určovala způsoby hodnocení vhodnosti kabelů pro prostředí AD8. To však neznamená, že lze takové hodnocení provést na základě libovolně definovaných zkušebních postupů. 

Existují mezinárodně uznávané zkušební metody pro odolnost polymerů vůči působení vodě (např. EN 60811-1-3, EN ISO 62, ASTM D570) a ty by měly být při takovém hodnocení využity. V opačném případě neexistuje dostatečná záruka pro vhodnost použití kabelů v prostředí AD8, a to ani v případě, že tyto zkoušky provede nezávislá zkušební laboratoř.

Platí obecné principy zajištění bezpečnosti a spolehlivosti výrobků a výrobce musí být schopen doložit, že jeho testy odpovídají podmínkám trvalého ponoření, a to nelze jen na základě např. krátkodobého vystavení vodě. Pokud není schopen toto doložit, pak lze jeho prohlášení, že kabel je vhodný pro prostředí AD8, považovat za neodůvodněné a zavádějící a může se tím dopouštět klamání zákazníka.

Jak je to s odolností vodě u kabelů pro prostředí se zvýšeným požárním rizikem?

Kabely pro zvýšená požární rizika, jako jsou například kabely s odolností vůči požáru nebo kabely, které mají zajistit funkčnost v případě požáru, nejsou cíleně navrženy pro instalace, kde by mělo dojít k jejich trvalému ponoření pod hladinu vody. To znamená, že tyto kabely nelze z jejich podstaty považovat za vhodné a zamýšlené pro prostředí AD8, ale mohou být schopny po určitý čas odolávat vodě při dočasném zaplavení v případě nouzové situace.

Jedná se o zásadní bod, který je často špatně interpretován. Často se totiž zaměňuje otázka trvalé odolnosti kabelů v extrémních podmínkách (jako je AD8) s tím, zda by kabely určené pro zvýšené požární riziko přežily zaplavení způsobené havárií nebo extrémními klimatickými podmínkami. 

Tento omyl vyplývá z nepochopení či nerespektováním rozdílu mezi trvalým ponořením (AD8) a provozní či klimatickou havárií, kdy se předpokládá rychlá obnova zaplavené instalace do běžných podmínek. 

Takovéto havarijní situace by neměly být zaměňovány s tím, co AD8 skutečně představuje – tedy prostředí, kde je trvalé ponoření běžnou a předpokládanou součástí instalace.

Závěr

Při projektování kabelových systémů pro prostředí, kde může docházet k dočasnému ponoření, je nezbytné zohlednit nejen požadavky na vodotěsnost celé kabelové trasy, ale také chemickou a mechanickou odolnost kabelů vůči vlivům prostředí. U kabelů, které nejsou primárně určeny pro trvalé ponoření, včetně kabelů pro zvýšená požární rizika, se po důkladném vysušení doporučuje provést revizi celé instalace, aby se ověřilo, zda kabely nebyly poškozeny a stále splňují bezpečnostní a provozní požadavky. 

Očekávání, že kabely přežijí krátkodobé dočasné havarijní zatopení, by nemělo být zaměňováno s požadavky na prostředí AD8.

Pokud je pro případ provozní či klimatické havárie vyžadováno určité zatřídění, nejblíže těmto podmínkám odpovídá klasifikace AD7, která zahrnuje dočasné ponoření, ale nikoli trvalé

 

Říjen 2024

Za expertní Technický tým AVK:

Ing. Radek Antoš, radek.antos@kablovrchlabí.cz 

Pavel Šinka, [email protected]

Martin Vališka, [email protected] 

 

Jak se Vám tento článek líbil?
(6)
(4)
Odeslat